Tilastokeskuksen palkkatilastojen mukaan
Palkat Suomessa (2026)
Suomi ilmoittaa palkan kuukausipalkkana, ja viralliset mediaanit ovat Pohjoismaiden matalimmat nenäluvut – mikä on myös syy siihen, että ne ovat rehellisimpiä jakaumasta. Tilastokeskus raportoi yksityisen sektorin mediaaniksi 3 800 euroa kuukaudessa vuodelta 2023 ja tulorekisterin mediaaniksi lähelle 3 325 euroa vuoden 2024 lopulla, ennen kuin progressiivinen 12,64–37,5 prosentin valtionvero, kunnallisvero ja TyEL-eläkemaksu ottavat osuutensa. Tästä vahvistetut vertailuluvut viidelle ammatille, joiden vuoksi kansainväliset työntekijät oikeasti muuttavat, ja siitä, mitä veron jälkeen jää käteen.
NordicPayin toimitus · Päivitetty marraskuussa 2026
Nopea vastaus — bruttopalkat Suomessa, kuukaudessa
| Ammatti | Brutto EUR / kuukausi | Lähde |
|---|---|---|
| Sairaanhoitaja | ≈3 155 kokonaispalkka | TEUNA:n / Tilastokeskuksen mukaan |
| Ohjelmistosuunnittelija | ≈5 211 keskiarvo | Tilastokeskus-pohjaisen datan mukaan |
| Opettaja (luokanopettaja) | 3 700–4 100 | Tilastokeskus-pohjaisen datan mukaan |
| Sähköasentaja | ≈3 650 mediaani | Tilastokeskuksen mukaan, 2023 |
| Kokki | ≈2 700 mediaani | Tilastokeskuksen mukaan |
Sairaanhoitajan palkka Suomessa
Keskimääräiset kokonaisansiot noin EUR 3 155 TEUNA:n mukaan Tilastokeskuksen datasta.
Ohjelmistosuunnittelijan palkka Suomessa
Keskiarvo noin EUR 5 211 Tilastokeskus-pohjaisen datan mukaan.
Opettajan palkka Suomessa
Luokanopettajat noin EUR 3 700–4 100 Tilastokeskus-pohjaisen datan mukaan.
Sähköasentajan palkka Suomessa
Mediaani noin EUR 3 650 Tilastokeskuksen datan mukaan, 2023.
Kokin palkka Suomessa
Mediaani noin EUR 2 700; MaRa-minimi nousee noin EUR 2 179:een kesäkuussa 2026.
Näin suomalainen palkanmuodostus toimii
Suomen palkkatilastot mittaavat säännöllisiä kuukausiansioita kokoaikaisilta työntekijöiltä, joten luvut ovat suoraan vertailukelpoisia sektoreiden välillä – mutta huomaa, että hoitotyön kokonaispalkka sisältää tavanomaiset vuoro- ja viikonloppulisät, minkä vuoksi TEUNA:n noin 3 155 euron sairaanhoitajakeskiarvo on paljaan palkkaluokan yläpuolella. Työehtosopimukset ovat käytännössä yleisiä ja asettavat minimiehdot toimialoittain; niiden päällä paikalliset sopimukset (paikallinen sopiminen) liikuttavat toteutuvaa palkkaa yhä enemmän, erityisesti teknologiassa.
Ammattileviäminen on leveä pienille työmarkkinoille. Ohjelmistosuunnittelijat ansaitsevat keskimäärin noin 5 211 euroa kuukaudessa, Helsingin seudun työnantajien ja pelialan nostamana; luokanopettajat ansaitsevat 3 700–4 100 euroa yliopistokoulutetulla asemalla; sähköasentajat ovat lähellä 3 650 euron mediaania voimakkaan sähköistysprojektien kysynnän keskellä; kokit ovat vertailun pohja 2 700 euron mediaanillaan – tosin MaRa-sopimuksen minimi nousee noin 2 179 euroon kesäkuussa 2026 ja nostaa markkinan pohjaa. Jokainen yllä olevien korttien opas sisältää täydellisen ammattitaulukon, kokemusvaiheet ja lasketun nettopalkkaesimerkin ammatilleen.

Verot Suomessa: mitä brutosta jää käteen
Suomi kerrostaa progressiivisen 12,64–37,5 prosentin valtionveron keskimäärin noin 7,5 prosentin kunnallisveron päälle ja rahoittaa julkista eläkettä 7,30 prosentin TyEL-maksulla ansiotuloista. Enintään 3 430 euron arvoinen ansaintatulovähennys hyvitetään suoraan verosta, ja kunnallisveroprosentit vaihtelevat kaupungeittain – Helsinki perii alemman prosentin kuin pienet kunnat, jotka ovat maan maksimissa. Tulos on noin 21–27 prosentin todellinen veroprosentti yksineläjälle keskipalkkaa ansaitsevalle, Pohjoismaiden matalin kaista.
| Vero / vähennys | Prosentti 2026 | Koskee |
|---|---|---|
| Valtion tulovero | 12,64–37,5 % (progressiivinen) | vähennysten jälkeinen tulo |
| Kunnallinen tulovero | ≈7,5 % keskimäärin | vaihtelee kunnittain |
| TyEL-eläkemaksu (työntekijä) | 7,30 % | ansiotulot alle 53-vuotiailta; ylempi prosentti siitä ylös |
| Ansaintatulovähennys | enintään EUR 3 430 | hyvitetään valtion- ja kunnallisverosta, 2026 |
| Todellinen vero keskipalkasta | suunnilleen 21–27 % | yksineläjä hyvitysten jälkeen |
Työnantajat maksavat oman TyEL-osuutensa ja sairausvakuutusmaksunsa bruton päälle, ja useimmat toimihenkilötyöt lisäävät neuvotellun työeläkkeen ja lomarahan – heinäkuun ”lomalisä” tuo tavallisesti puoli kuukausipalkkaa lisää. Liittojen jäsenyys on yleinen ja jäsenmaksut vähennyskelpoisia. Tarkan ennakonpidätyksen varalta aja tapauksesi Veron (Suomen verohallinnon) laskureissa; tämän sivun vertailuluvut tulevat Tilastokeskuksesta.
Samat viisi ammattia muissa järjestelmissä: katso palkat Ruotsissa, palkat Norjassa ja palkat Tanskassa – tai NordicPay-pääsivu neljän maan vertailuun.
Usein kysytyt kysymykset
Mikä on keskipalkka Suomessa 2026?
Tilastokeskus raportoi yksityisen sektorin mediaaniksi 3 800 euroa kuukaudessa vuodelta 2023 ja tulorekisterin mediaaniksi lähelle 3 325 euroa vuoden 2024 lopulla. Viisi vertailuammattia ulottuu kokeiden noin 2 700 euron mediaanista ohjelmistosuunnittelijoiden noin 5 211 euron keskiarvoon.
Kuinka paljon veroa maksan suomalaisesta palkasta?
Progressiivinen 12,64–37,5 prosentin valtionvero ja keskimäärin noin 7,5 prosentin kunnallisvero rakentavat laskelman, ja TyEL-eläkemaksu on 7,30 prosenttia ansiotuloista. Enintään 3 430 euron arvoinen ansaintatulovähennys keventää taakkaa – yksineläjä keskipalkkaa ansaitseva maksaa todellisen veroprosentin noin 21–27 prosenttia.
Onko Suomessa minimipalkkaa?
Lakisääteistä minimipalkkaa ei ole; pohjat asettavat työehtosopimukset, jotka kattavat suurimman osan työmarkkinoista. Hotelli- ja ravintola-alalla MaRa-sopimuksen kokeiden minimi nousee noin 2 179 euroon kuukaudessa kesäkuussa 2026 – yleisesti sitova alalle.
Mikä ammatti maksaa parhaiten Suomessa?
Viidestä vertailuammateista ohjelmistosuunnittelijat ansaitsevat eniten, noin EUR 5 211 kuukaudessa Tilastokeskus-pohjaisen datan mukaan. Luokanopettajat ansaitsevat noin 3 700–4 100 euroa, sähköasentajat mediaanin 3 650, sairaanhoitajat noin 3 155 kokonaispalkkana ja kokit mediaanin 2 700.
Annetaanko suomalaiset palkat kuukausi- tai vuositasolla?
Suomi ilmoittaa kuukausipalkat toimihenkilötehtäviin ja tuntipalkkataulukot käsityöammatteihin. Viralliset luvut ovat säännöllisiä kuukausiansioita kokoaikaisilta työntekijöiltä – iltalisät ja lauantailisät sisältyvät tyypillisesti kokonaispalkkalukuihin, joten tarkista jokaisen taulukon mittausperusta.