Enligt Statistikcentralens lönestatistik
Löner i Finland (2026)
Finland anger lön som månadslön, och de officiella medianerna är Nordens lägsta nyckeltal – vilket också är därför de är mest ärliga om fördelningen. Statistikcentralen rapporterar en median på 3 800 euro i månaden i privat sektor för 2023, och en median nära 3 325 euro i inkomstregistret vid slutet av 2024, innan progressiv statlig skatt på 12,64–37,5 procent, kommunal skatt och TyEL-pensionsavgiften tar sin andel. Här är de verifierade riktmärkena för de fem yrken internationella arbetstagare faktiskt flyttar för, och vad som överlever skatten.
By the NordicPay editorial team · Updated $1
Snabbt svar — bruttolöner i Finland, per månad
| Yrke | Brutto EUR/månad | Källa |
|---|---|---|
| Sjuksköterska | ≈3 155 total löneinkomst | enligt TEUNA / Statistikcentralen |
| Mjukvaruingenjör | ≈5 211 i genomsnitt | enligt Statistikcentralen-baserad data |
| Lärare (klasslärare) | 3 700–4 100 | enligt Statistikcentralen-baserad data |
| Elektriker | ≈3 650 i median | enligt Statistikcentralen, 2023 |
| Kock | ≈2 700 i median | enligt Statistikcentralen |
Sjuksköterskelön i Finland
Genomsnittlig total löneinkomst cirka 3 155 euro enligt TEUNA baserat på Statistikcentralens data.
Mjukvaruingenjörslön i Finland
Genomsnitt cirka 5 211 euro enligt Statistikcentralen-baserad data.
Lärarlön i Finland
Klasslärare cirka 3 700–4 100 euro enligt Statistikcentralen-baserad data.
Elektrikerlön i Finland
Median cirka 3 650 euro enligt Statistikcentralens data, 2023.
Kocklön i Finland
Median cirka 2 700 euro; MaRa-minimi stiger till cirka 2 179 euro i juni 2026.
Så fungerar finsk lönesättning
Finlands lönestatistik mäter reguljära månadslöneinkomster för heltidsanställda, så siffrorna är direkt jämförbara mellan sektorer – men observera att total löneinkomst i vårddygn inkluderar typiska tillägg för skift och helger, vilket är därför sjuksköterskegenomsnittet på cirka 3 155 euro enligt TEUNA ligger över den nakna löneklassen. Kollektivavtal gäller i praktiken överallt och sätter minimivillkor per bransch; ovanpå dem flyttar lokala avtal (paikallinen sopiminen) alltmer den faktiska lönen, särskilt inom tech.
Yrkesspridningen är bred för en liten arbetsmarknad. Mjukvaruingenjörer tjänar i genomsnitt cirka 5 211 euro i månaden, upplyfta av arbetsgivare i Helsingforsregionen och spelindustrin; klasslärare tjänar 3 700–4 100 euro med universitetsutbildad status; elektriker ligger nära en median på 3 650 euro med stark efterfrågan från elektrifieringsprojekt; kockar är riktmärkets golv med en median på 2 700 euro – även om MaRa-avtalets minimi stiger till cirka 2 179 euro i juni 2026 och lyfter botten av marknaden. Varje guide i korten ovan innehåller den fullständiga yrkestabellen, erfarendenivåerna och ett genomräknat nettoexempel för sitt yrke.

Skatt i Finland: vad blir kvar av bruttolönen
Finland lagrar progressiv statlig skatt på 12,64–37,5 procent ovanpå kommunal skatt som i genomsnitt ligger på cirka 7,5 procent, och finansierar den allmänna pensionen med en TyEL-avgift på 7,30 procent av förvärvsinkomsten. Förvärvsinkomstavdraget, värt upp till 3 430 euro 2026, krediteras direkt mot skatten, och kommunala satser varierar per stad – Helsingfors har lägre satser än de små kommuner som tar ut rikets maximum. Resultatet är en faktisk skattesats på ungefär 21–27 procent för en ensamstående genomsnittlig heltidsanställd, Nordens lägsta nivå.
| Skatt / avdrag | Sats 2026 | Gäller |
|---|---|---|
| Statlig inkomstskatt | 12,64–37,5 % (progressiv) | beskattningsbar inkomst efter avdrag |
| Kommunal inkomstskatt | ≈7,5 % i genomsnitt | varierar per kommun |
| TyEL-pensionsavgift (arbetstagare) | 7,30 % | förvärvsinkomst under 53 år; högre sats därutöver |
| Förvärvsinkomstavdrag | upp till 3 430 EUR | krediteras mot statlig och kommunal skatt, 2026 |
| Faktisk skatt på en genomsnittlig heltidslön | ungefär 21–27 % | ensamstående skattskyldig efter krediter |
Arbetsgivarna betalar sin egen TyEL-andel och sjukförsäkringsavgifter ovanpå bruttolönen, och de flesta tjänstemannajobb lägger till en förhandlad tjänstepension och semestertillägg – julisemesterns ”semestertillägg” ger vanligtvis en halv månadslön extra. Fackligt medlemskap är högt och avgifterna avdragsgilla. För exakt preliminärskatt, kör ditt fall i Veros (finska skattemyndighetens) räknare; riktmärkena på den här sidan kommer från Statistikcentralen.
För samma fem yrken i de andra systemen, se löner i Sverige, löner i Norge och löner i Danmark – eller NordicPay-översikten för jämförelsen mellan de fyra länderna.
Vanliga frågor
Vad är medellönen i Finland 2026?
Statistikcentralen rapporterar en median på 3 800 euro i månaden i privat sektor för 2023, och en median nära 3 325 euro i inkomstregistret vid slutet av 2024. De fem riktmärkesyrkena sträcker sig från en median på cirka 2 700 euro för kockar till ett genomsnitt på cirka 5 211 euro för mjukvaruingenjörer.
Hur mycket skatt betalar jag på en finsk lön?
Progressiv statlig skatt på 12,64–37,5 procent och kommunal skatt på i genomsnitt cirka 7,5 procent bygger räkningen, med en TyEL-pensionsavgift på 7,30 procent på förvärvsinkomsten. Förvärvsinkomstavdraget, värt upp till 3 430 euro 2026, lättar bördan – en ensamstående genomsnittlig heltidsanställd betalar en faktisk skattesats på ungefär 21–27 procent.
Finns det minimilön i Finland?
Ingen lagstadgad minimilön finns; kollektivavtalen sätter golven och täcker större delen av arbetsmarknaden. Inom hotell och restaurang stiger MaRa-avtalets minimi för kockar till cirka 2 179 euro i månaden i juni 2026 – allmänt bindande för branschen.
Vilket yrke betalar bäst i Finland?
Av de fem riktmärkesyrkena tjänar mjukvaruingenjörerna mest, cirka 5 211 euro i månaden enligt Statistikcentralen-baserad data. Klasslärare tjänar cirka 3 700–4 100 euro, elektriker en median på 3 650, sjuksköterskor cirka 3 155 i total löneinkomst och kockar en median på 2 700.
Anges finska löner per månad eller per år?
Finland anger månadslöner för tjänstemannaroller, med timlönetabeller för hantverksyrkena. Officiella siffror är reguljära månadslöneinkomster för heltidsanställda – tillägg som kvälls- och lördagstillägg inkluderas typiskt i totala lönesiffror, så kontrollera mätgrunden för varje tabell.