Per Statistics Finlands lønstatistik

Løn i Finland (2026)

Finland angiver løn som månedsløn, og de officielle medianer er de laveste nøgletal i Norden - hvilket også er grunden til, at de er de mest ærlige om fordelingen. Statistics Finland rapporterer en privatsektor-median på 3,800 euro om måneden for 2023 og en indkomstregister-median nær 3,325 euro ved udgangen af 2024, før progressiv statsskat på 12.64-37.5 procent, kommuneskat og TyEL-pensionsbidraget tager deres andel. Her er de verificerede benchmarks for de fem erhverv, internationalt ansatte faktisk flytter for, og hvad der overlever skatten.

Af NordicPays redaktion · Opdateret november 2026

Hurtigt svar — bruttoløn i Finland, per måned

ErhvervBrutto EUR / månedKilde
Sygeplejerske≈3,155 samlet lønper TEUNA / Statistics Finland
Softwareudvikler≈5,211 i gennemsnitper Statistics Finland-baserede data
Lærer (klasselærer)3,700-4,100per Statistics Finland-baserede data
Elektriker≈3,650 i medianper Statistics Finland, 2023
Kok≈2,700 i medianper Statistics Finland

Sygeplejerskeløn i Finland

Gennemsnitlig samlet løn cirka EUR 3,155 per TEUNA fra Statistics Finland-data.

Softwareudviklerløn i Finland

Gennemsnit cirka EUR 5,211 per Statistics Finland-baserede data.

Lærerløn i Finland

Klasselærere cirka EUR 3,700-4,100 per Statistics Finland-baserede data.

Elektrikerløn i Finland

Median cirka EUR 3,650 per Statistics Finland-data, 2023.

Kokkeløn i Finland

Median cirka EUR 2,700; MaRa-minimum stiger til cirka EUR 2,179 i juni 2026.

Sådan fungerer finsk løndannelse

Finlands lønstatistik måler regulære månedslønninger for fuldtidsansatte, så tallene er direkte sammenlignelige på tværs af sektorer - men bemærk, at samlet løn i omsorgsarbejde inkluderer typiske tillæg for vagter og weekender, hvilket er grunden til, at sygeplejerskegennemsnittet på cirka 3,155 euro per TEUNA ligger over den nøgne lønklasse. Kollektive overenskomster gælder i praksis alle steder og sætter minimumsvilkår per sektor; oven i dem flytter lokale aftaler (paikallinen sopiminen) i stigende grad den faktiske løn, især inden for tech.

Erhvervsspredningen er bred for et lille arbejdsmarked. Softwareudviklere tjener i gennemsnit cirka 5,211 euro om måneden, trukket op af arbejdsgivere i Helsingfors-regionen og spilbranchen; klasselærere tjener 3,700-4,100 euro med universitetsuddannet status; elektrikere ligger nær en median på 3,650 euro med stærk efterspørgsel fra elektrificeringsprojekter; kokke er benchmarkens gulv med en median på 2,700 euro - selv om MaRa-overenskomstens minimum stiger til cirka 2,179 euro i juni 2026 og løfter bunden af markedet. Hver guide i kortene ovenfor har den fuldstændige erhvervstabel, erfaringsniveauerne og et gennemregnet nettoeksempel for sit erhverv.

helsingfors domkirke

Skat i Finland: hvad overlever af bruttolønnen

Finland lagrer progressiv statsskat på 12.64-37.5 procent oven på kommuneskat, der i gennemsnit ligger på cirka 7.5 procent, og finansierer den offentlige pension med et TyEL-bidrag på 7.30 procent af arbejdsindkomsten. Beskæftigelsesfradraget, værd op til 3,430 euro i 2026, krediteres direkte mod regningen, og kommunale satser varierer efter by - Helsingfors tager lavere sats end de små kommuner, der ligger på landets maksimum. Resultatet er en effektiv sats på cirka 21-27 procent for en gennemsnitlig enlig fuldtidsansat, Nordens laveste niveau.

Skat / fradragSats 2026Gælder for
Statlig indkomstskat12.64-37.5% (progressiv)skattepligtig indkomst efter fradrag
Kommunal indkomstskat≈7.5% i gennemsnitvarierer efter kommune
TyEL-pensionsbidrag (ansat)7.30%arbejdsindkomst under 53; højere sats derover
Beskæftigelsesfradragop til EUR 3,430krediteres mod statlig og kommunal skat, 2026
Effektiv skat af en gennemsnitlig fuldtidsløncirka 21-27%enlig skatteyder efter kredit

Arbejdsgiverne betaler deres egen TyEL-andel og sundhedsforsikringsbidrag oven i brutto, og de fleste funktionærjob lægger en forhandlet erhvervspension og feriebonus oveni - juli-fériens «ferietillæg» giver normalt en halv månedsløn ekstra. Fagmedlemskab er højt og bidragene fradragsberettigede. For nøjagtigt skattetræk, kør din sag i Veros (den finske skattemyndigheds) beregnere; benchmarks på denne side kommer fra Statistics Finland.

For de samme fem erhverv i de andre systemer, se løn i Sverige, løn i Norge og løn i Danmark - eller NordicPay-hubben for sammenligningen af de fire lande.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er gennemsnitslønnen i Finland i 2026?

Statistics Finland rapporterer en privatsektor-median på 3,800 euro om måneden for 2023 og en indkomstregister-median nær 3,325 euro ved udgangen af 2024. De fem benchmark-erhverv spænder fra en median på cirka 2,700 euro for kokke til et gennemsnit på cirka 5,211 euro for softwareudviklere.

Hvor meget skat betaler jeg af en finsk løn?

Progressiv statsskat på 12.64-37.5 procent og kommuneskat i gennemsnit cirka 7.5 procent bygger regningen, med et TyEL-pensionsbidrag på 7.30 procent af arbejdsindkomsten. Beskæftigelsesfradraget, værd op til 3,430 euro i 2026, blødgør byrden - en gennemsnitlig enlig fuldtidsansat betaler en effektiv sats på cirka 21-27 procent.

Findes der mindsteløn i Finland?

Ingen lovbestemt minimumsløn findes; kollektive overenskomster sætter gulvene og dækker det meste af arbejdsmarkedet. I hoteller og restauranter stiger MaRa-overenskomstens minimum for kokke til cirka 2,179 euro om måneden i juni 2026 - almindeligt bindende for sektoren.

Hvilket erhverv betaler bedst i Finland?

Af de fem benchmark-erhverv tjener softwareudviklerne mest, cirka EUR 5,211 om måneden per Statistics Finland-baserede data. Klasselærere tjener cirka 3,700-4,100 euro, elektrikere en median på 3,650, sygeplejersker cirka 3,155 i samlet løn og kokke en median på 2,700.

Angives finsk løn månedligt eller årligt?

Finland angiver månedsløn for funktionærstillinger, med timetabeller for håndværksfagene. Officielle tal er regulære månedslønninger for fuldtidsansatte - tillæg som aften- og lørdagstillæg inkluderes typisk i samlede løntal, så tjek målegrundlaget for hver tabel.