SCB:n palkkatilastojen mukaan, 2025

Ohjelmistosuunnittelijan palkka Ruotsissa

Ohjelmistosuunnittelu on yksi luotettavimmista poluista Ruotsin työmarkkinoille kansainvälisille, ja ero keskivertotyöhön on leveä: ohjelmisto- ja järjestelmäkehittäjät (SSYK 2512) ansaitsevat mediaaniltaan suunnilleen 53 000–55 100 kruunua kuukaudessa yksityisellä sektorilla, keskiarvojen ollessa jopa 57 500 kruunua SCB:n vuoden 2025 palkkarakennetilaston mukaan – maan noin 42 900 kruunun keskiarvoa vasten. Tässä koko kaista sektorin, taidon ja kaupungin mukaan.

NordicPayin toimitus · Päivitetty marraskuussa 2026

Tärkeimmät luvut lyhyesti

Vertailuluku (brutto, kokoaika)SEK / kuukausiLähde
Ohjelmisto- ja järjestelmäkehittäjä, yksityinen sektori (mediaani)53 000–55 100SCB:n mukaan, 2025

kolikot, kruunut

Ohjelmistosuunnittelijan palkka Ruotsissa: luvut

SCB:n vuoden 2025 palkkarakennetilasto näyttää yksityisen sektorin IT-arkkitehtien, järjestelmäkehittäjien ja testipäälliköiden klusterin mediaanissa 53 000 kruunua kuukaudessa naisilla ja 55 100 miehillä, keskipalkkojen ollessa 54 300 ja 57 500 kruunua – ryhmä kattaa yli 160 000 työntekijää. Sektori merkitsee enemmän kuin useimmissa maissa: sama kehittäjänimike maksaa mediaaniltaan noin 49 500 kruunua valtion sektorilla ja suunnilleen 46 500 kunnissa, koska julkiset ostajat budjetoivat eri tavalla kuin tuote-yritykset ja konsulttitalot.

Unionen, useimmat kehittäjät kattava toimihenkilöliitto, lainaa markkinapalkkoja noin 36 000 kruunista junioreille yli 60 800:iin senioreille, ja SCB:hen perustuvat portaalitilastot sijoittavat kaikkien sektorien keskiarvon lähelle 55 500 kruunua vuodelle 2025. Hajonta kertoo vähemmän kielipinoista kuin työnantajatyypistä: globaaleilla tuloilla toimivat tuote-yritykset ja tukholmalainen finTech maksavat huipulla; toimistot, kunnat ja perinteiset valmistajat täyttävät keskikentän; ja puhtaat vuokrakonsulttitoimistot ankkuroivat kaistan pohjan.

SegmenttiBrutto SEK / kuukausiPerusta
Yksityinen sektori, naiset (mediaani / keskiarvo)53 000 / 54 300SCB:n mukaan, 2025
Yksityinen sektori, miehet (mediaani / keskiarvo)55 100 / 57 500SCB:n mukaan, 2025
Valtion sektori (mediaani)≈49 500SCB:n mukaan, 2025
Kunnallinen sektori≈46 500SCB:n mukaan, 2025
Unionenin lainaama markkinaväli≈36 000 yli 60 800:eenjuniorista senioriin, 2025

Tukholma keskittää markkinan huipun, mutta Tukholman vuokrat syövät suurimman osan bonuksesta – 58 000 kruunua pääkaupungissa ansaitseva ja 52 000 Göteborgissa tai Malmössä ansaitseva kehittäjä päätyvät usein kuukauden lopussa samanlaisiin säästöihin. Sama työ muissa maissa: katso ohjelmistosuunnittelijan palkka Norjassa, ohjelmistosuunnittelijan palkka Tanskassa ja ohjelmistosuunnittelijan palkka Suomessa; hyvin erilainen mutta yhtä rekrytointinälkäinen ruotsalainen ammatti on katettu sivulla sairaanhoitajan palkka Ruotsissa.

Tukholman kaupungintalo

Mikä erottaa 46 000 ja 60 000 kruunun kuukausipalkan

Kolme vipua tekevät lähes kaiken työn. Ensinnäkin työnantajatyyppi: tuote-yritykset ja suuret alustatiimit maksavat 10–20 prosenttia kaikkien sektorien mediaanin yli, koska ne kilpailevat globaalisti samoista ehdokkaista. Toiseksi ansiotaito paikallisessa järjestelmässä – ruotsalaiset työnantajat ylentävät nimikkeitä hitaasti mutta myöntävät oikeita palkankorotuksia jokaisella askeleella, joten neljästä kuuteen vuotta dokumentoitua toimitusta siirtää sinut juniorin 30 000-luvusta 50 000-luvun puoliväliin. Kolmanneksi konsulttimarginaalit: suorilla asiakassopimuksilla olevat konsultit kantavat usein korkeampaa bruttopalkkaa mutta heikompaa työsuhdeturvaa tehtävien välillä.

Muuttologiistiikka on kevyempi kuin suurimmassa osassa Eurooppaa. Englanti on useimpien Tukholman insinööritiimien työkieli, eivätkä EU-kansalaiset tarvitse lupaa; EU:n ulkopuoliset palkataan yleensä työluvalla, joka on sidottu Migrationsverketin julkaiseman kynnyksen ylittävään palkkaan – varmista nykyluku Ruotsin maahanmuuttovirastosta. Liiton jäsenyys on valinnainen mutta tuo tulovakuutuksen, jota monet kehittäjät käyttävät turvaverkkona. Lisää maavertailuja on NordicPay-pääsivulla.

Näin verot ja etuudet muovaavat nettopalkkaa Ruotsissa

Ruotsilla on korkeiden tasojen, helpolta näyttävä veroasteikko. Kunnallinen tulovero on keskimäärin 32,38 prosenttia vuonna 2026 SCB:n vuosittaisen kuntaprosenttikokoelman mukaan ja kulkee suunnilleen 29 ja 35 prosentin välillä asuinpaikasta riippuen; Tukholman kaupunki perii 30,55 prosenttia. Sen päälle 20 prosentin valtion tulovero koskee vuonna 2026 yli 643 000 kruunun verotettavia vuosituloja – katkaisukohta 660 400 kruunua, noin 55 000 kuukaudessa, ennen eläkevähennystä – ja vanha ylimääräinen lisämaksu korkeimmista tuloista on poissa vuodesta 2026 alkaen Skatteverketin mukaan. Kaikki maksavat myös muodollisesti 7 prosentin yleisen eläkemaksun tuloista 673 038 kruunuun asti, mutta useimmilla palkansaajilla se hyvitetään suoraan verosta.

Hyvinvointipuoli on oikeaa rahaa, ei puheenaihe. Työnantajat maksavat noin 31,4 prosentin sosiaalimaksut bruton päälle koskematta palkkalaskelmaasi, useimmat työntekijät saavat neuvotellun työeläkkeen (ITP toimihenkilöille, SAF-LO työntekijöille) julkisen lisäksi, ja lakisääteiset edut – 25 päivää palkallista lomaa, sairausvakuutus ja vanhempainvapaa lähellä 80 prosenttia palkasta kattoineen – on sidottu palkkaasi. Liiton jäsenmaksut ovat vähennyskelpoisia, ja työtulovähennys (jobbskatteavdrag) painaa jo todellisen veroprosentin nimellisen kuntaprosentin alle useimmilla kokoaikaisilla. Yksineläjä kehittäjä 55 000–57 500 kruunulla kuukaudessa säilyttää noin 41 000–43 000 kruunua veron jälkeen – todellinen veroprosentti noin 22–25 prosenttia, koska vain noin 55 000 kruunun kuukausikatkaisukohdan ylittävä siiru vetää 20 prosentin valtionveron. Lyhyillä komennuksilla olevat ei-asukkaat voivat joskus valita 25 prosentin tasaisen SINK-veron progressiivisen järjestelmän sijaan – tarkista Skatteverketiltä ennen kuin allekirjoitat mitään. Useimpien toimihenkilötech-työjen mukana tuleva ITP-työeläke lisää 4,5 prosenttia palkasta eläkkeeseen, näkymättömänä palkkalaskelmassa mutta sinun ensimmäisestä päivästä.

Vero / vähennysProsentti 2026Koskee
Kunnallinen tulovero29–35 % (keskiarvo 32,38 %)kaikki verotettavat työtulot, 2026
Valtion tulovero20 %yli 643 000 SEK:n vuositulot (2026)
Yleinen eläkemaksu7 %hyvitetään takaisin useimmille; katto 673 038 SEK
Työnantajan sosiaalimaksut≈31,4 %työnantaja maksaa bruton päälle, ei näy palkkalaskelmassa
Todellinen vero keskipalkastasuunnilleen 22–26 %yksineläjä vähennysten jälkeen, ei kirkollisveroa

Tarkka ennakonpidätys vaihtelee kunnan, kirkon jäsenyyden ja A-veron ennakkosäädön mukaan, joten aja oma tapauksesi Skatteverketin laskureissa. Tämän sivun palkkavertailuluvut tulevat Tilastotoimisto SCB:ltä ja SKR:ltä. Lisää pohjoismaisia vertailuja odottaa NordicPay-pääsivulla.

Oslon oopperatalo

Usein kysytyt kysymykset

Kuinka paljon ohjelmistosuunnittelija ansaitsee Ruotsissa?

SCB:n vuoden 2025 palkkarakennetilaston mukaan yksityisen sektorin ohjelmisto- ja järjestelmäkehittäjien mediaani on 53 000–55 100 kruunua kuukaudessa ja keskiarvot jopa 57 500 kruunua. Kaikkien sektorien keskiarvo on lähellä 55 500 kruunua, maan noin 42 900 kruunun keskipalkkaa vasten.

Miksi julkisen sektorin kehittäjät ansaitsevat vähemmän Ruotsissa?

SCB:n vuoden 2025 data näyttää valtion sektorin kehittäjien mediaanin lähellä 49 500 kruunua ja kunnallisten noin 46 500 kruunussa – suunnilleen 10–15 prosenttia yksityistä pienemmänä. Julkiset työnantajat vaihtavat peruspalkan työsuhdeturvaan, tasaisempiin tunteihin ja eläkeehtoihin; yksityiset tuote-yritykset ja konsulttitalot kilpailevat käteisellä.

Kuinka paljon seniorikehittäjä ansaitsee Tukholmassa?

Unionen lainaa markkinapalkkoja noin 36 000 kruunista junioreille yli 60 800:iin senioreille. Tukholman tuote-yrityksissä ja finTechissä seniori-insinöörit neuvottelevat yleensä 60 000–70 000 kruunua kuukaudessa; varmista jokainen konkreettinen tarjous SCB:n Lönesök-tietokannasta ja ajankohtaisista ilmoituksista.

Kuinka paljon veroa kehittäjä maksaa Ruotsissa?

Yksineläjä kehittäjä 55 000–57 500 kruunulla kuukaudessa säilyttää noin 41 000–43 000 kruunua, todellinen veroprosentti noin 22–25 prosenttia vuonna 2026. Kunnallisvero on keskimäärin 32,38 prosenttia, 20 prosentin valtionvero alkaa vasta yli 660 400 kruunun vuosituosta ennen vähennyksiä, ja eläkemaksu hyvitetään useimmille.

Maksaako Ruotsi vai Norja ohjelmistosuunnittelijoille paremmin?

Norjan nimellisluvut ovat korkeammat – SSB-pohjainen vuoden 2024 data sijoittaa ohjelmisto- ja sovelluskehittäjät noin 73 000–75 000 NOK:iin kuukaudessa – mutta Norjan hintataso ja asuntokustannukset ovat myös korkeammat. Ruotsi tarjoaa suuremman työmarkkinan absoluuttisilla luvuilla. Katso koko vertailu Norjan ohjelmistosuunnittelijaoppaastamme.

Pitääkö minun osata ruotsia työskennelläkseni kehittäjänä Ruotsissa?

Ei useimmissa Tukholman, Göteborgin ja Malmöön tuote-yrityksissä, joissa englanti on työkieli. Ruotsi merkitsee julkisen sektorin rooleissa ja uralla johtoon. EU:n ulkopuoliset kansalaiset tarvitsevat työluvan, jonka palkan tulee ylittää Maahanmuuttoviraston julkaisema kynnys – tarkista nykyluku ennen neuvotteluja.