DST-pohjaisen datan mukaan, 2024
Ohjelmistosuunnittelijan palkka Tanskassa
Tanskalainen ohjelmistopalkka juoksee kauas keskipalkan edellä: kehittäjät ansaitsivat noin 66 986 kruunua kuukaudessa eläke mukaan lukien vuonna 2024 DST-pohjaisten lukujen mukaan – suunnilleen 15 000 kruunua kansallisen 51 675 kruunun keskiarvon yli – ja Kööpenhaminan tuote-yritykset sekä syvällä taskuilla varustetut säätiöomisteiset teknologiayritykset asettavat markkinan huipun. Näin kaista rakentuu.
NordicPayin toimitus · Päivitetty marraskuussa 2026
Tärkeimmät luvut lyhyesti
| Vertailuluku (brutto, kokoaika) | DKK / kuukausi | Lähde |
|---|---|---|
| Ohjelmistokehittäjä, keskiarvo eläke mukaan lukien | ≈66 986 | DST-pohjaisen datan mukaan, 2024 |

Ohjelmistosuunnittelijan palkka Tanskassa: luvut
Tanskan tilastoviraston palkkadatan analyysit sijoittavat keskiverto-ohjelmistokehittäjän 66 986 kruunuun kuukaudessa eläke mukaan lukien vuodelle 2024 – kansallisen 51 675 kruunun keskiarvoa vasten kaikilta palkansaajilta DST:n oman vuoden 2024 ansiotjulkaisun mukaan. Ammatti on lähellä yksityisen sektorin palkkajakauman huippua, ja insinööriliitto IDA raportoi IT-jäsentensä palkkatilastot samalta välillä, senioriasiantuntijoiden ja arkkitehtien ollessa selvästi ylempänä.
Kolme segmenttiä jäsentää markkinan. Tuote-yritykset – säätiöomisteisista jättiläisistä kasvuyrityksiin – maksavat korkeinta peruspalkkaa bonus- ja optiopaketteineen; konsulttitalot maksavat kilpailukykyisiä pohjia laskutusastebonuksineen; ja julkinen sektori (kunnat, alueet, virastot) maksaa selvästi vähemmän mutta vastaa 37 tunnin viikoilla, eläkkeellä ja lähes täydellisellä työsuhdeturvalla. Kööpenhamina hallitsee ehdottomasti, mutta Aarhus, Aalborg ja Odense pitävät uskottavia klustereita yliopistojensa ympärillä – ja remote-ensimmäiset roolit ovat tasoittaneet maantiettä enemmän kuin missään muussa Pohjoismaassa.
| Segmentti | DKK / kuukausi | Perusta |
|---|---|---|
| Ohjelmistokehittäjä, keskiarvo eläke mukaan lukien | ≈66 986 | DST-pohjaisen datan mukaan, 2024 |
| Kansallinen keskiarvo, kaikki palkansaajat | ≈51 675 | DST:n mukaan, 2024 |
| Etukansalliseen keskiarvoon nähden | ≈15 300 | laskettu DST-luvuista |
| Senioriasiantuntijat, tyypillisesti | selvästi ammatin keskiarvon yläpuolella | IDA:n tilastojen mukaan – varmista työnantajilta |
| Julkisen sektorin IT, tyypillisesti | yksityisen markkinan alapuolella | vaihdettu tunteihin, eläkkeeseen, turvaan |
Tanska kilpailee kaikkien kolmen naapurin kanssa samaisista insinööreistä: vertaa ohjelmistosuunnittelijan palkka Ruotsissa, ohjelmistosuunnittelijan palkka Norjassa ja ohjelmistosuunnittelijan palkka Suomessa tai julkisen sektorin vastakohta sairaanhoitajan palkka Tanskassa.

Miksi kehittäjät ylittävät kansallisen keskiarvon 15 000 kruunulla
Niukkuus ja sektorirakenne. Tanskan teknologiateollisuus keskittyi pieneen joukkoon hyvin suuria ja hyvin kannattavia työnantajia – mukaan lukien säätiöomisteiset epätavallisilla kompensaatiokäytännöillään – ja koulutusjärjestelmä valmistuttaa vähemmän insinöörejä kuin talous imee. Tulos on rakenteellinen: vuosikymmenen ajan kehittäjien palkat ovat kasvaneet keskipalkkaa nopeammin, eivätkä vuoden 2024 luvut näytä käänteistä kehitystä. Bonukset, optiot ja maksettu ylityö valmiusvuoroista istuvat peruspalkan päällä seniorirooleissa.
Kansainvälisille käytännön asiat ovat Euroopan sujuvimpia: englanninkieliset työpaikat ovat tech-alalla normi, EU-kansalaiset eivät tarvitse lupaa, ja 27 prosentin expat-verojärjestely voi koskea ulkomailta rekrytoituja korkeasti palkattuja erikoistujia enintään seitsemän vuoden ajan – tarkista katto ja ehdot skat.dk:sta. Tanskalaiset liitot ja työnantajaliitot kattavat yhdessä suurimman osan markkinasta vakioiduilla ehdoilla, joten tarjoukset saapuvat hyvin määriteltyinä. Koko Pohjoismaiden vertailu on NordicPay-pääsivulla.
Näin verot ja etuudet muovaavat nettopalkkaa Tanskassa
Tanskan vuoden 2026 verouudistus uudelleenleikkasi järjestelmän huipun, mutta pohja oli aina sama. Työmarkkinamaksu (AM-bidrag) on 8 prosenttia ja vähennetään käytännössä kaikesta ansiotulosta ennen kaikkea muuta. Sitten 12,01 prosentin alin portaikkovero kohdistuu henkilötuloihin noin 641 200 kruunuun asti vuonna 2026, ja sen päälle kunnallinen tulovero, joka on keskimäärin suunnilleen 25 prosenttia. Yli 845 544 kruunun henkilötuloissa ennen AM-maksua mitattuna uudistetut portaat lisäävät 7,5 prosentin keskitason veron ja 7,5 prosentin huippuveron, ylimääräinen 5 prosentin huippuhuippuprosentti alkaa yli 2 592 700 kruunusta, ja laillinen katto rajoittaa kokonaismarginaaliprosentin 52,07 prosenttiin – kaikki skat.dkin vuoden 2026 tasojen mukaan.
Tanskalaiset vaihtavat korkeat verot Euroopan vähiten eriteltyyn hyvinvointiin: terveydenhuolto on verorahoitteinen ilman työntekijän maksuosuutta, kerrytät palkallista lomaa 12,78 prosentin tahdilla lomapalkkaperusteisista tuloista ja otat viisi viikkoa, ja lähes kaikki palkansaajat ovat työehtosopimuksen piirissä ylityö-, ilta- ja viikonloppulisineen ilman liiton jäsenyyttäkin. Työnantajat maksavat tavallisesti eläkettä bruton päälle – usein yhteensä 12 prosenttia tai enemmän palkasta kun oma osuus lasketaan, ja työnantaja maksaa suuremman osan. Yksineläjä kehittäjä 67 000 kruunulla kuukaudessa säilyttää noin 40 000–41 500 kruunua – todellinen veroprosentti noin 38–40 prosenttia, tanskalaisen hyvinvointipaketin hinta; DKK 845 544:n huippuverokynnyksen alapuolella keskiportaiden yli ei veloiteta mitään. Ulkomaiset erikoistujat ja tutkijat voivat joissain tapauksissa käyttää 27 prosentin expat-verojärjestelyä – tarkista nykyinen tulokatto skat.dk:sta ennen tarjousten vertailua. Eläke on kohta, jossa tanskalaiset kehittäjäpaketit piilottavat rahaa: työnantajan 10 prosentin tai suuremmat maksut bruton päälle ovat alalla standardi ja verovapaita maksuhetkeen asti.
| Vero / vähennys | Prosentti 2026 | Koskee |
|---|---|---|
| Työmarkkinamaksu (AM-bidrag) | 8,0 % | kaikki ansiotulot, heti päältä |
| Alin portaikkovero (bundskat) | 12,01 % | henkilötulo ≈641 200 DKK:iin asti (2026) |
| Kunnallinen tulovero | ≈25 % keskimäärin | vaihtelee kunnittain |
| Keski- + huippuportaat | 7,5 % + 7,5 % | yli 845 544 DKK:n henkilötulot (2026) |
| Marginaaliprosentin katto | 52,07 % | laillinen maksimi kaikkien portaiden yli, 2026 |
Ennakonpidätys vahvistetaan vuosittain ennakkolaskelman (forskudsopgørelse) kautta ja tarkistetaan vuosi-ilmoituksessa, joten aja tapauksesi skat.dk:n laskureissa. Tämän sivun palkkavertailuluvut tulevat Tanskan tilastovirasto DST:ltä. Lisää pohjoismaisia vertailuja odottaa NordicPay-pääsivulla.

Usein kysytyt kysymykset
Kuinka paljon ohjelmistosuunnittelija ansaitsee Tanskassa?
DST-pohjaisten vuoden 2024 lukujen mukaan ohjelmistokehittäjät ansaitsivat keskimäärin noin 66 986 DKK kuukaudessa eläke mukaan lukien – suunnilleen 15 000 DKK kansallisen 51 675 DKK:n keskiarvon yläpuolella. Senioriasiantuntijat ja arkkitehdit ansaitsevat selvästi enemmän, IDA:n palkkatilastojen mukaan.
Kuinka paljon seniorikehittäjä ansaitsee Kööpenhaminassa?
Kööpenhaminan tuote-yritykset maksavat seniori-insinööreille yleensä selvästi yli 75 000 DKK kuukausiperuspalkkaa plus bonukset, optiot ja eläkemaksut; IDA:n IT-jäsenten tilastot kulkevat samalla välillä. Varmista konkreettiset tasot ajankohtaisista ilmoituksista, koska markkina hinnoittelee itsensä uudelleen nopeasti.
Kuinka paljon veroa kehittäjä maksaa Tanskassa?
Yksineläjä kehittäjä 67 000 DKK kuukaudessa säilyttää noin 40 000–41 500 DKK – todellinen veroprosentti noin 38–40 prosenttia: 8 prosentin AM-maksu, 12,01 prosentin alin portaikkovero ja noin 25 prosentin kunnallisvero, joita pehmentävät henkilökohtainen vähennys ja työvähennys.
Mikä on Tanskan 27 prosentin expat-verojärjestely?
Järjestely, joka antaa tietyille Tanskaan rekrytoiduille ulkomaisille erikoistujille ja tutkijoille maksaa tasaisen 27 prosentin veron ansiotuloista enintään seitsemän vuotta, tulokaton ja ehdot edellyttäen – sen ulkopuolella sovelletaan tavallista progressiivista verotusta. Tarkista nykyinen katto skat.dk:sta ennen tarjousten vertailua.
Maksaako Tanska vai Ruotsi kehittäjille paremmin?
Nimellispalkka on korkeampi Tanskassa (≈67 000 DKK vastaan Ruotsin yksityisen sektorin keskiarvot jopa 57 500 SEK:iin – suunnilleen 8–10 prosentin ero euroina), mutta Ruotsin työnantajan sosiaalikustannukset ja Tanskan expat-järjestely summuttavat kuvaa seniortasolla. NordicPayn maasivut käyvät rinnakkaisvertailun.
Tarvitsenko tanskaa työskennelläkseni tech-alalla Kööpenhaminassa?
Yleensä ei. Englanninkieliset insinöörien työympäristöt ovat normi tanskalaisissa tuote-yrityksissä ja konsulttitaloissa; tanska merkitsee lähinnä julkisen sektorin IT:hen ja esihenkilöuralle. EU:n ulkopuoliset kansalaiset tarvitsevat työluvan Positive List- tai Pay Limit -järjestelmän kautta – varmista nykyiset kynnysarvot SIRI:ltä.