SCB-pohjaisten palkkatilastojen mukaan, 2025
Kokin palkka Ruotsissa
Ruotsin ravintolakeittiöt pyörivät pitkälti työehtosopimuksilla, ja palkkakaista on rehellinen mutta kapea: kockar – ravintolakokit ja -keittäjät – ansaitsevat keskimäärin suunnilleen 31 400–32 800 kruunua kuukaudessa SCB:n vuoden 2025 palkkarakennetilaston mukaan, Kommunalin kokkien ja kylmäskänkien palkkakysely raportoi 31 600 kruunua, ja alan yläkaista saavuttaa noin 40 400 kruunua. Näin ammatin palkka oikeasti rakentuu.
NordicPayin toimitus · Päivitetty marraskuussa 2026
Tärkeimmät luvut lyhyesti
| Vertailuluku (brutto, kokoaika) | SEK / kuukausi | Lähde |
|---|---|---|
| Ravintolakokki (kock), keskiarvo | ≈31 400–32 800 | SCB-pohjaisten tilastojen mukaan, 2025 |

Kokin palkka Ruotsissa: luvut
Vuoden 2025 palkkarakenteen SCB-pohjaiset kokoomat sijoittavat keskiverto-kockin suunnilleen 31 400–32 800 kruunuun kuukaudessa ennen veroja, miesten keskiarvon ollessa noin 33 600 ja naisten 31 900 kruunua. Kommunal, liitto joka kattaa useimmat ravintolahenkilöstöstä kunnallisella ja hyvinvointisektorilla, raportoi kokeille ja kylmäskänkille (kock och kallskänka) 31 600 kruunua, ja työehtosopimuskaistoihin rakennettu portaali-palkkadata näyttää tyypillisen koko haarukan kulkevan suunnilleen 28 600:sta 37 400:een kruunuun, huippukaistan ollessa noin 40 400 kruunua vahvimpien talojen keittiömestareille.
Kaista on kapea, koska hinnoittelun tekee työehtosopimus. Kauppa- ja ravintola-alan sopimukset asettavat minimipalkat iän ja kokemuksen mukaan – 24-vuotiaalla, jolla on neljä vuotta alalla, on sopimuksellinen pohja, jonka alle tukholmalainen bistron ei voi mennä, kun taas keittiömestarinimike tuo päälle neuvotellun yksilöllisen korotuksen. Poikkeukset ovat ääripäissä: koulu- ja hyvinvointikeittiöt ankkuroivat pohjan tasaisilla tunneilla ja kunnallisilla eläkkeillä, ja kansainvälisesti tunnistettu fine dining maksaa kaistan yli mutta odottaa usein maksatonta ylityötä vastineeksi CV:n nimestä.
| Segmentti | Brutto SEK / kuukausi | Perusta |
|---|---|---|
| Kokki, koko Ruotsi (keskiarvo) | ≈31 400–32 800 | SCB-pohjaisten tilastojen mukaan, 2025 |
| Kokit ja kylmäskänkät, Kommunalin kysely | 31 600 | Kommunalin mukaan |
| Tyypillinen koko haarukka alalla | ≈28 600–37 400 | työehtosopimuskaistat, portaalidata |
| Huippukaista (keittiömestarit, vahvimmat talot) | jopa ≈40 400 | portaali-palkkadatan mukaan |
| Kaikkien ammattien keskiarvo, Ruotsi | ≈42 900 | SCB:n mukaan, 2025 |
Kokin palkka on yksi parhaiten vertailtavista ammateista Pohjoismaissa, koska kaikissa neljässä maissa on samankaltaiset työehtosopimukset: katso kokin palkka Norjassa, kokin palkka Tanskassa ja kokin palkka Suomessa. Leveämmän hajonnan käsityöammatti on katettu sivulla sähköasentajan palkka Ruotsissa.

Missä kokit oikeasti ansaitsevat enemmän
Kolme segmenttiä ylittää keskiarvon. Yritysten ja laitosten sopimuskeittiöpalvelut maksavat tunneittain maltillisesti mutta takaavat päivätyöajat, maksetun ylityön ja kunnallistasoiset eläkkeet, mikä nettoutuu kilpailukykyiseksi kaikille, jotka arvostavat elämää passin ulkopuolella. Tukholman, Göteborgin ja laskettelukohteiden hotellikeittiöt maksavat kaistan yli ja ottavat tippejä sesongin huipulla. Ja itse keittiömestarivaihe – budjettivastuu, vuorolistat, toimittajaneuvottelut – on useiden tuhansien kruunun arvoinen kuukaudessa linjakokkiin nähden samassa talossa.
Kansainvälinen reitti merkitsee kansainvälisille: Ruotsi tunnustaa EU:n kokkioppisopimukset, ja alan krooninen pula tarkoittaa, että työnantajat hoitavat käytännön ruotsin vaatimukset työn ohessa. Mitä ammatti harvoin tarjoaa, on tikkaat ilman johtamista – käsityön huippu päättyy lähelle 37 000–40 000 kruunua, ja kaikki sen yli tulee tittelin kanssa. Katso, miten naapurimarkkinat hinnoittelevat saman CV:n, NordicPay-pääsivulla.
Näin verot ja etuudet muovaavat nettopalkkaa Ruotsissa
Ruotsilla on korkeiden tasojen, helpolta näyttävä veroasteikko. Kunnallinen tulovero on keskimäärin 32,38 prosenttia vuonna 2026 SCB:n vuosittaisen kuntaprosenttikokoelman mukaan ja kulkee suunnilleen 29 ja 35 prosentin välillä asuinpaikasta riippuen; Tukholman kaupunki perii 30,55 prosenttia. Sen päälle 20 prosentin valtion tulovero koskee vuonna 2026 yli 643 000 kruunun verotettavia vuosituloja – katkaisukohta 660 400 kruunua, noin 55 000 kuukaudessa, ennen eläkevähennystä – ja vanha ylimääräinen lisämaksu korkeimmista tuloista on poissa vuodesta 2026 alkaen Skatteverketin mukaan. Kaikki maksavat myös muodollisesti 7 prosentin yleisen eläkemaksun tuloista 673 038 kruunuun asti, mutta useimmilla palkansaajilla se hyvitetään suoraan verosta.
Hyvinvointipuoli on oikeaa rahaa, ei puheenaihe. Työnantajat maksavat noin 31,4 prosentin sosiaalimaksut bruton päälle koskematta palkkalaskelmaasi, useimmat työntekijät saavat neuvotellun työeläkkeen (ITP toimihenkilöille, SAF-LO työntekijöille) julkisen lisäksi, ja lakisääteiset edut – 25 päivää palkallista lomaa, sairausvakuutus ja vanhempainvapaa lähellä 80 prosenttia palkasta kattoineen – on sidottu palkkaasi. Liiton jäsenmaksut ovat vähennyskelpoisia, ja työtulovähennys (jobbskatteavdrag) painaa jo todellisen veroprosentin nimellisen kuntaprosentin alle useimmilla kokoaikaisilla. Yksineläjä kokki 32 000 kruunulla kuukaudessa säilyttää noin 24 500–26 000 kruunua veron jälkeen – todellinen veroprosentti noin 20–23 prosenttia, ruotsalaisen asteikon alapää. Lyhyillä komennuksilla olevat ei-asukkaat voivat joskus valita 25 prosentin tasaisen SINK-veron progressiivisen järjestelmän sijaan – tarkista Skatteverketiltä ennen kuin allekirjoitat mitään. Ilta- ja viikonloppujen epäsosiaalisten tuntien lisät ovat ravintoloissa sopimuksellisia, ja listan ylittävä ylityö maksetaan korotetuin prosentteina – molemmat verotetaan tavallisena ansiotulona mutta näkyvät palkkalaskelmassa joka kuukausi.
| Vero / vähennys | Prosentti 2026 | Koskee |
|---|---|---|
| Kunnallinen tulovero | 29–35 % (keskiarvo 32,38 %) | kaikki verotettavat työtulot, 2026 |
| Valtion tulovero | 20 % | yli 643 000 SEK:n vuositulot (2026) |
| Yleinen eläkemaksu | 7 % | hyvitetään takaisin useimmille; katto 673 038 SEK |
| Työnantajan sosiaalimaksut | ≈31,4 % | työnantaja maksaa bruton päälle, ei näy palkkalaskelmassa |
| Todellinen vero keskipalkasta | suunnilleen 22–26 % | yksineläjä vähennysten jälkeen, ei kirkollisveroa |
Tarkka ennakonpidätys vaihtelee kunnan, kirkon jäsenyyden ja A-veron ennakkosäädön mukaan, joten aja oma tapauksesi Skatteverketin laskureissa. Tämän sivun palkkavertailuluvut tulevat Tilastotoimisto SCB:ltä ja SKR:ltä. Lisää pohjoismaisia vertailuja odottaa NordicPay-pääsivulla.

Usein kysytyt kysymykset
Kuinka paljon kokki ansaitsee Ruotsissa?
SCB-pohjaisten vuoden 2025 tilastojen mukaan ravintolakokit ja -keittäjät ansaitsevat keskimäärin suunnilleen 31 400–32 800 kruunua kuukaudessa ennen veroja. Kommunal raportoi kokeille ja kylmäskänkille 31 600 kruunua, tyypillinen haarukka kulkee 28 600–37 400 kruunussa, ja huippukaistan keittiömestarit saavuttavat noin 40 400 kruunua.
Maksaako Ruotsi kokeja työehtosopimuksella?
Enimmäkseen kyllä. Ravintola- ja kauppa-alan sopimukset asettavat minimipalkat iän ja kokemuksen mukaan, joten merkittävä osa alasta istuu sopimuksellisilla pohjilla eikä neuvotelluilla palkoilla. Yksilölliset korotukset tulevat keittiömestaruusvastuun tai sopimuksen yli maksavien talojen mukana.
Kuinka paljon keittiömestari ansaitsee Ruotsissa?
Vahvimpien talojen keittiömestarit saavuttavat huippukaistan noin 40 400 kruunussa kuukaudessa portaaleiden palkkadatan mukaan, joka seuraa työehtosopimuskaistoja. Kansainvälisesti tunnistetut fine dining -keittiöt maksavat sen yli, mutta odottavat usein maksatonta ylityötä vastineeksi maineesta.
Kuinka paljon veroa kokki maksaa Ruotsissa?
Yksineläjä kokki 32 000 kruunulla kuukaudessa säilyttää noin 24 500–26 000 kruunua, todellinen veroprosentti noin 20–23 prosenttia vuonna 2026 – ruotsalaisen asteikon alapää. Ilta-, viikonloppu- ja ylityölisät verotetaan tavallisena ansiotulona.
Ansaitsevatko kokit enemmän Norjassa tai Tanskassa?
Nimellisluvut ovat korkeammat molemmissa: norjalaiset työehtosopimusminimit päteville kokeille alkavat noin 35 700 NOK:sta ja suurin osa markkinapalkoista on 40 000:n ja 45 000:n NOK:n välillä, ja tanskalaiset kokit ansaitsevat keskimäärin noin 35 150 DKK. Asumis- ja elinkustannukset ovat vastaavasti korkeammat. NordicPayn maasivut käyvät yksityiskohdat.
Onko kokki puuteammatti Ruotsissa?
Kyllä – ravintolat, sopimuskeittiöpalvelut ja hyvinvointikeittiöt raportoivat jatkuvaa pulaa, mikä pitää työllisyyden korkealla ja tekee työnantajista käytännöllisiä kansainvälisten, EU:n tunnustaman kokkikoulutuksen ja toimivan ruotsin taidon omaavien palkkaamisessa.